BAL ÇEŞİTLERİ

BAL NEDİR ?

Arılar, çiçeklerden ve meyve tomurcuklarından nektarlar alır ve yutarlar. Mideleri invertaz enzimi salgılayarak nektar kimyasal değişime uğrar. Kovandaki Petek hücrelerine yerleştirilir böylelikle bal adını almış olan bu sağlıklı besinin oluşumu tamamlanmış olur. Bal 3000 seneden beri bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır ve bal bünyesinde bolca mineral ve aminoasit bulundurur. Bu özelliği de balı diğer şekerli gıdalardan ayrılmaktadır. 100 gram bal içinde 304 kalori bulundurur. Bütün bu özellikleri sayesinde vücudun direncini arttırır ve zararlı dış erkenlerden korunmamıza yardımcı olur.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN BAL ÇEŞİTLERİ

Her besin gibi kahvaltı sofralarımızdan balı da eksik etmeyen bir toplumuz. Aynı zamanda gerek çayımızda gerek sütümüzde de bal çeşitlerini kullanırız. Elbette dikkat etmemiz gereken en önemli unsurlardan biri de satın aldığımız ve sofralarımızda bulundurduğumuz balın, organik bir balın sahip olması gereken  özellikleri taşıyıp taşımamasıdır. Çiçek balı, çam balı, narenciye balı, puren balı, diken balı, karakovan balı, kekik balı, kestane balı gibi çok tercih edilen bal çeşitlerinin yanı sıra daha bir çok faydalı bal çeşidi de vardır. Faydalı olması ise tercih edilenin organik bal olması ile doğru orantılıdır.

ORGANİK BAL SEÇİMİ NASIL YAPILIR ?

Öncelikle sağlığımız için organik bal tüketmemiz çok önemlidir. Bal satın alırken dikkat etmemiz gereken bir çok unsur vardır. Bunlardan birkaçını inceleyelim. Bu unsurlardan biri ise balı kaşıkla aldığımızda ve döktüğünüzde bal kesintisiz akar. Bir diğer unsur ise soğuk havada ya da buzdolabında uzun süre bekleyen bal eğer organik ise katılaşır ve tereyağı kıvamına gelmesi gayet normaldir. Organik balın kokusu yoktur.Gerçek, organik bal kolay kolay ateşle temas ettiğinde yanmaz. Bunlar balın organik olduğunu anlamamız için gerekli olan belli başlı unsurlardır. Bal seçerken bütün bunlara dikkat etmemiz gerekir ve özellikle organik olduğundan emin olduğumuz balı tüketmemiz gerektiğini aklımızdan çıkarmamalıyız.

ORTALAMA BAL FİYATLARI NELERDİR? 

Bal fiyatları baldan asla vazgeçemeyen toplum için elbette çok önemlidir bu yüzden araştırmalar yapılırken daima tükettiğimiz bir besinin bizim bütçemize uygunluğunu da önemseriz. 
Balın değeri günden güne artmaktadır. Elbette yetiştirmeye bağlı olarak bal zahmetli bir besindir bu yüzden de fiyatları günümüzde değişiklik göstermektedir. 2020 yılının ortalama 1 kilo bal fiyatı 119tl civarındadır. Bal fiyatları çeşitleri ile birlikte fiyatları da  farklılık gösterir. 

YÖRESEL DATÇA BALI NEDİR? 

Akdeniz bölgesinin incisi olan Datça yarımdası eşsiz yöresel ürünlerini önümüze sermektedir. Bunlardan biri ise çeşitleriyle birlikte Datça balıdır. Narenciye balı, çiçek balından tutun kekik balıdiken balı ve püren balına kadar bünyesinde bir çok çeşit barındırır. Her birinin sayılamayacak kadar kadar insan vücuduna faydası vardır. Örneğin, diken balı idrar söktürmede, böbrek taşında faydalıyken kekik balı mide, astım ve karaciğer hastalıklarında önemli rol oynar. Datça’nın yöresel ürünü olan Datça balının daha bir sürü faydasını görebilirsiniz. 

Bu web sitesi KUSsoft® E-Ticaret Yazılımı kullanıyor.