BADEMLİ ÜRÜNLER

Badem nedir ?

Badem daha çok  ılıman ilklimin görüldüğü Türkiye, Lübnan, İran, Suudi Arabistan, Suriye gibi ülkelerde yetişmektedir.Badem, tatlı ve acı badem olarak ikiye ayrılır. Acı bademden yapılan badem yağı genelde yemeklere tat vermesi için kullanılır.Tatlı badem ise genelde insanlar tarafından çiğ olarak tüketilmektedir.Badem bünyesinde son derece yüksek besin içerir. E vitamini, kalsiyum, fosfor, demir, magnezyum açısından çok zengin bir besindir.

Bademin Faydaları Nelerdir?

Badem içerisinde bulundurduğu yüksek besin içeriği ile insan vücuduna çok faydalı bir besindir. İnsan sağlığı icin mutlaka tüketilmesi gerekir. Çağımızın yaygın hastalıklarından biri olan kansere karşı bünyeyi koruyucu özelliğine sahip olmakla birlikte strese karşı da savaşan bir bünyeye sahip olmamızı sağlar. Bu özelliklerinin yanı sıra kabızlık, kolestrol, kemik sağlığı gibi bir çok konuda vücudumuza hizmet eder ve destek verir. Bademin faydaları saymakla bitmez. Solunum bozuklukları, öksürük, kalp bozuklukları, anemi, iktidarsızlık, ve diyabet sorunlarının da bir numaralı düşmanıdır. Beyin sağlığını koruyarak alzeihmer hastalığına yakalanma riskini azaltır. Fizyolojik sorunlara iyi geldiği gibi cildimize de çok faydalıdır. Badem tüketirken baktığımız bir diğer şey ise bademin kalorisidir. Örneğin, bir porsiyon kavrulmuş çiğ badem yaklaşık olarak 25 gr a tekabül eder ve 150 kaloriye sahiptir. Bir adet kavrulmuş tuzlu badem 2 gr ağırlığında ve yaklaşık 14 kaloridir. Yaklaşık 1 su bardağı badem tükettiğinizde 700 kalori tüketmiş olursunuz.

Badem Ürünleri

Bademin yalın olarak tüketilmesi haricinde de bir çok yerde farklı şekillerde değerlendirildiğini biliriz. Badem ile bir çok ürün zenginleştirilir ve besinlerin sağlığa etkilerini arttırır. Bademli incir, badem ezmesi, bademli lokum, bademli kurabiye, badem unu, badem kahvesi gibi bir çok ürün bulunmaktadır. Tüm bu ürünler içerik bakımından oldukça zengin olup leziz tariflerle de vücut sağlığı koruma fırsatı sağlar. Badem ezmesi çeşitlerine bakarsak badem ezmesi gerek kahvaltılık olarak gerekse direk tüketim olarak üretilmektedir. Badem ezmesini ekmeğin üstüne sürerek de tüketebilirsiniz. Özellikle Datça bademi kullanıldığında ürünlerin lezzeti katlanarak artar. Badem; badem yağı, süt tozu ve pancar şekeri ile karışımı ile yapımında sağlıklı ve doğal bir badem ezmesi haline gelmektedir. Ekstra şeker, yağ kullanımından kaçınılması gerekir. Pehlivan Datça bu ürünlerin içeriğine dikkat ederek üretim sağlamaktadır. Bademli lokumlara geldiğimizde hediyelik olarak da çok fazla tercih edilmektedir. Bademli lokumun bir çok çeşidi vardır; balkabaklı bademli lokum, ballı bademli incirli lokum gibi çeşitlerde görebilmekteyiz. Türk mutfağının gelenekselleşmiş olan tatlısının sağlıklı besin bademle inanılmaz uyumunu görmekteyiz. Bu ürünleri tüketerek hem  tatlı ihtiyacınızı giderirsiniz hem de sağlığınıza sağlık katarsınız

Badem Fiyatları

Badem tüketmemiz gereken ve sağlığımızı koruyan bir ürün olduğu için mutlaka fiyatlarını da bilmemiz gerekmektedir. Ortalama kaliteli ve doğal badem fiyatları 30 tl ile 130 tl arasında değişmektedir. Bademler işlenip başka ürünler haline getirildiğimde de fiyatlarda değişiklik olmaktadır. Bademli ürünlerin ortalama fiyatları ise 20 tl ile 80 tl arasında değişmektedir. Örneğin, 310 gr sürülebilir badem ezmesi fiyatı yaklaşık 65 tl iken 480 gr ballı bademli incirli lokumun ortalama fiyatı 45 tl civarındadır.

Bu web sitesi KUSsoft® E-Ticaret Yazılımı kullanıyor.