BADEM ÇEŞİTLERİ

Mucizevi Besin Badem Nedir ?

Badem bünyesinde çok fazla vitamin barındıran bir besindir. Daha çok Türkiye, İran, Suudi Arabistan gibi ılıman iklime sahip ülkelerde yetişmektedir. Badem, tatlı ve acı badem olarak ikiye ayrılır. Tatlı badem genelde çiğ olarak tüketilirken acı bademden elde edilen yağ ise yemeklere lezzet katmak için kullanılır.

Bademin Faydaları Nelerdir ?

Badem içinde E vitamini, kalsiyum, fosfor, demir ve magnezyum içerir. Tüm bu maddelerin kendilerine has sayılamayacak kadar insan vücuduna faydası vardır. Günümüzün en önemli sorunlarının başında gelen stres ve kanser çeşitlerine karşı bünyeyi korumaya yardımcı olur.

Büyün bunlara ek olarak, kabızlık, kolestrol, kemik sağlığı gibi konularda da insanların bağışıklığına destek olur. Badem ayrıca solunum bozuklukları, öksürük, kalp bozuklukları, anemi gibi hastalıklar için de yararlı olduğu için bu tür durumlarda da tüketilebilir. Badem aynı zamanda beyin sağlığı için de çok yararlı bir besindir çünkü insan beyninin gelişimi ve sağlığı için gerekli olan birçok elemente ve bileşene sahiptir. Tüm bunlara baktığımızda günde 6-7 adet badem tüketmeniz vücudunuza oldukça çok fayda sağlayacaktır.

Badem Çeşitleri:

Her besinin olduğu gibi bademin de bir çok çeşidi vardır. Çiğ bademler, taze bademler, kavrulmuş ve kabuklu badem çeşitlerinden birkaçıdır. Çiğ badem adından da anlayacağımız üzere hiçbir işlem görmeden tüketilebilen bademlerdir bu çeşidin aksine bazı bademlerin direkt olarak tüketilmeme gerekir. Çiğ bademler kan basıncını, kolestrolü dengelemekle birlikte kalp sağlığını koruyarak sizi tok tutmayı sağlıyor. Uzun süre tokluk hissi yaratarak kilo vermede de yardımcı olarak tüketiliyor.

Aynı zamanda taze bademlerde bütün bu özelliklerini bünyesinde barındırarak cilt sağlığına da iyi geldiği gözlemlenir. Kavrulmuş bademin raflardaki ömrü çiğ bademe göre daha uzundur. Gerek kuruyemiş olarak gerekse unlu mamüllerin içinde zaman zaman tüketiriz. Kavrulmuş bademin yağ içeriği çiğ bademe göre daha fazladır çünkü belli bir işlem görüp sofralarımıza gelmiştir. Bununla birlikte bir çok faydası vardır. Örneğin; damar sertliğini önler, kan basıncını düşürür ve kemiklerin sağlamlaşmasında rol oynar. Kabuklu bademler adı üstünde dışında bi kabul bulundurur. Bu kabukların sertli çeşitlilik gösterir. Genel olarak diğer badem çeşitleri gibi vücudumuza ve psikolojimize olumlu yönde etkileri vardır.

Badem Fiyatları:

Badem fiyatları çeşitlerine göre değişiklik göstermektedir. Mutlaka aldığımız yerin de önemi vardır şunu unutmamalıyız ki hiçbir besini gerçekten doğallığına, işleniş biçimine, yetiştirilişine güvenmediğimiz bir yerden satın almamalıyız. Bademiyle ünlü olan ilçemiz Datça’dır. Orada üretimi titizlikle yaparlar. Ortalama badem fiyatlarına geldiğimizde ise bademin yaklaşık bir kilo badem 68 TL etmektedir. Örneğin kabuklu bademin kilosu ortalama 40TL civarındadır.

Bu web sitesi KUSsoft® E-Ticaret Yazılımı kullanıyor.